Jobban teszed, ha teljesíted őket, különben kicsinálnak. Megmondom azt is, miért. Mert – ahogy már annyiszor elmondtuk, hogy tényleg unalmas – az általunk szobanövényként tartott fajok jórészt trópusi vidékről származnak, és a legkevésbé sem ideális számukra a modern lakások klímája. Nyáron még csak-csak elvannak (ugye nem légkondizol otthon?!?!?), de a tél nekik legalább akkora rémálom, mint nekünk. Ami az ember szerint csak egy „átlagos, rövid, szürke téli nap”, az az ő szemükben az elégtelen hosszúságú és fényerejű nappali megvilágítás következtében csökkenő intenzitású fotoszintézis. Eredmény: kétségbeesett menekülés a fény felé, hosszú, gyenge hajtások, színtelen levelek. Összeszedtük, mit tehetsz azért, hogy ne gyötrődjenek nagyon addig is, amíg megérkezik a felmentő tavasz.

Csinálj nekik olyan világosságot, amilyet csak tudsz
A növények egyértelműen a fényhiánytól szenvednek ilyenkor a leginkább, ezért az árnyékkedvelőként ismert fajokat is nyugodtan vidd közelebb az ablakhoz. De azért légy óvatos: a régi, nem megfelelően szigetelt házak ablakai elég huzatosak tudnak lenni. A huzat pedig kivétel nélkül minden beltéri növény mumusa. A szellőztetés is macerás lehet, ha állandóan fel-le kell pakolni a növényeket, hogy ne érje őket a fagyos téli levegő. Arra is figyelj, hogy a hirtelen közvetlen napsütés megégetheti a leveleket.
Ha az ablakot nem ítéled biztonságosnak, akkor húzd szét (vagy szerintem inkább szereld le 🙂 ) a függönyöket, és – most nem leszek népszerű, a saját szememben se – pucolj ablakot. Nem viccelek, a tiszta ablaküveg tényleg megdöbbentően sok plusz fényt jelent, legalábbis a növények számára.
Még valami: nemcsak a piszkos ablaküveg miatt juthat kevesebb fény a növényeknek. A leveleken is megtelepszik a por, ami nyilván akadályozza a normális anyagcserét. Ha nedves szivaccsal végigtörölgeted a leveleket, vagy pláne lezuhanyozod őket szobahőmérsékletű vízzel, három legyet üthetsz egy csapásra: 1. hatékonyabban cserélnek anyagot (anyagcserélnek) a növényeid, 2. az egész lakás tisztábbnak tűnik, 3. a növényeid érezni fogják, hogy a gazdájuk törődik velük. És ez nem üres duma.

Még jobban figyelj oda az öntözésre
A téli körülmények között a növények nem nőnek annyira intenzíven, ezért alapesetben kevesebb vizet igényelnek, de azért itt sem árt az alaposság: a távfűtés miatt lakásainkban száraz a levegő, ezért a növények többet párologtatnak. Nincs aranyszabály: jó, ha minden egyes növényt egyedileg figyelsz, igény szerint öntözöl és párásítasz.

Ne sajnáld visszavágni
Nem most kell a nagy fiatalításokba meg dugványozásokba belefogni, de ha azt látod, hogy szenved a növényed, sárgul, barnul, nyúlik, hullatja a levelét, nyugodtan visszavághatod kicsit. Legalább nem pazarolja kevés megmaradt energiáját a félholt, gyengécske hajtások nevelésére.

Ne tápoldatozz
Ez egyszerű, a hagyományos szobanövényeket ilyenkor nem kell tápozni és kész. Márciustól, amikor újra magukhoz térnek, bőven elég lesz.
Ne most ültesd át
Akármennyire is szenved(sz), még várj pár hetet az átültetéssel. A friss föld, a nagyobb edény fokozott fejlődésre indítja a növényt, és ennek ideális időszaka szintén majd tavasszal jön el. Mert a növények odafigyeltek élettanórán, és tudják, mikor kell illedelmesen a fenekükön ülni, és mikor jön el a parti ideje.

+1 tipp: hallgass zenét!
Ez sem vicc, a növények igenis hallanak. Kb. ezerféle módon kutatták ezt már, a University of Western Australia kutatói például bebizonyították, hogy a borsó képes érzékelni a vízfolyás által keltett rezgést (magyarul a víz hangját), és gyökereit a hang irányába fejleszteni.
Persze nem mindegy, mit tolsz a növények fülébe. A Mythbusters (magyarul Állítólag… címen ment a Discovery Channelen) készítői nem restelltek utánamenni a közhiedelemnek. Hét üvegházban figyelték a történéseket, különböző fajta zajoknak téve ki a növényeket: játszottak nekik pozitív, kellemes hangulatú beszélgetést, negatív felhangú, mérges szövegelést, klasszikus zenét, jazzt, death metalt, és persze volt kontrollként csendes helyiség is. Nem fogod kitalálni, mi tett a legjobbat a legjobban a növényeknek. Igen, a death metal 🙂
Ha idáig nem terjed a tűrőképességed, ne aggódj: a második helyen mindjárt a klasszikus zene végzett. Csak mondom, a Spotify-on van kifejezetten növényekre perszonalizált playlist 🙂