Aki szereti a virágokat és folyamatosan nevel otthon valamit, biztosan belefutott már “trükkös növényekbe”. Nekem ilyen volt a leander. “Nem virágzik…Miért nem? Idebenn tetvesedik, odakinn lisztharmatosodik, télen sárgul, máskor nyurgul. Soha, semmi nem jó neki.” Legalább is így volt, amíg meg nem tanultam a gondozását.
A ciklámentartás nagy titka: a fény- és főként a hőmérsékleti körülmények
A leandernél sokkal nagyobb falatnak tűnt a ciklámen. Igaz, nem próbálkoztam vele sokszor, és így utólag már tudom, hogy nagyon nagy szükség van a megfelelő lakásra, házra vagy társasházra (a télen világos és hideg lépcsőház miatt) ahhoz, hogy túléljen és szépen virágozzon akár hónapokon át. Ciklámen alatt most a boltokban 99%-ban kapható, nemesített, 100+1 féle virágszínben létező nemesített fajtákat értem, nem pedig az egyetlen magyarországi őshonos ciklámen fajt, az erdei cikláment (Cyclamen purpurascens).

A ciklámen kompatibilis lakás: van olyan része, ami télen is világos. Nagyon, nagyon világos, mondjuk ki őszintén: napos. De csak télen bírja illetve szereti a napot, november vége és március eleje között. Utána, ahogy melegszik az idő, és kezd ereje lenni a napnak, át kell költöztetni “csak” világos és továbbra is minél hűvösebb helyre.
Szóval világos hely, de kifejezetten hideg, viszont nem fagyos, ahol 10 foknál nincs melegebb. Ha ezt tudod biztosítani a növénynek télen, akkor vágj bele, még most sem késő, ha nem, akkor felejtsd el a téli ciklámen tartást, és gyűjtögesd inkább a Pinterest fotókat róla. Rengeteg helyen írják, hogy tartása 20 fok alatti szobában történjen. Ez egy igazi trükkös (bullshit) megfogalmazás, mert ha 0-10 fok közötti a hőmérséklet odabenn, az oké, de ha közelít a 20-hoz, akkor számíts rá, hogy az akár több ezer forintos ciklámened 1-2 hétig fog csak díszíteni, kettőt pislantasz és elsárgul mint a leandereim régen.
Nagy titok kettő: Ültesd át azonnal, ahogy hazavitted
Mint minden árusításra kínált növény, a ciklámened is a lehető legkisebb edényben lesz, amikor megveszed. Súly-, hely- és szállítási költségek minimalizálása miatt, ez érthető, és mert amikor beültették azt a cikláment abba a cserépbe, akkor még csak 1 darab gumó volt.

A kis edénnyel az a baj, hogy kevés benne a föld/ültetőközeg, emiatt nagyon hamar kiszárad, és a növény gyökerei sem tudnak terjeszkedni, s a tápanyag is hamar kifogy belőle. Ültesd át tehát, legalább 2x olyan széles edénybe, amiben 3-4x több föld fér el. A föld jelen esetben kizárólag laza szerkezetű, erősen tőzeges, de tápanyagban dús (komposztos) ültetőközeget jelent, amin könnyen átfolyik a víz, nem pang, amiben a növény töve is tud levegőzni. Én házi komposztot használok tőzeggel megspékelve, tökéletesen bevált.
A dolog harmadik rákfenéje, az öntözés hőmérséklet függvényében
Első és legfontosabb: kizárólag alulról öntözd – tehát a cserepes ciklámen csak alátéttel együtt működik. Alapvető hiba szokott lenni, hogy a növény kiszárad. Tél van, 0-5 fok, hát minek ilyenkor locsolni? Hidd el, kell, a cikláment mindenképpen. Ő pont ilyenkor a legvidámabb, neki ez a 0-5 fokos időszak jelenti a vegetációs időszak csúcsát, most párologtat a legjobban. Relatív sok levele van, amiknek nagy a felülete, hamar kirántja a nedvességet a cserépből. 2-3 naponta ellenőrizd, tartsd a földjét enyhén nedvesen.

Mindez logikusan a hőmérséklet aktuális állásának is függvénye. Ha 0 fokhoz közelít a hőmérséklet, kevesebbet kell öntözni, ha emelkedik, akkor többet. 10 fok felett a ciklámen már nyaral, a kiszáradás veszélye 3-4 naponta is eljöhet. A mázli az, hogy a növény jelez: először kókadással, utána sárgulással, tehát ha ilyet látsz, akkor csapj a homlokodra és hozz egy pohár vizet szerencsétlennek.

Tőből tépd ki, itt az segít – a negyedik okosság
Ugye nem ment még el a kedved a ciklámen neveléstől? Helyes. Mert jön még egy macerás rész. Ideális esetben a ciklámen folyamatosan hozza a virágait, a régiek pedig száradnak el, a levelek dettó. A növényrészek a pusztulás során vagy megszáradnak, vagy elfolyósodnak. A szárazakkal egyszerűbb a helyzet, azokat óvatosan elég jó hatásfokkal ki lehet tépni tőből, az elfolyósodottak már kicsit problémásabbak, gyakran beleszakad a tövük. Ez azért baj, mert a ciklámen levelei nagyon sűrűn állnak, így az elrohadt, beleszakadt levélszárakról könnyen átterjed a rothadás a növény egészére, és ezeken a részeken a penészedés is hamar jelentkezik. Ilyenkor érdemes még egy percet rászánni, és egy csipesszel kiszedni az elfolyósodott darabokat. Levélrothadás esetén kicsit szüneteltesd az öntözést.

Az ötödik: a ciklámen nem hóvirág és nem himalájai zúzmó
Egyszerű a szabály: a ciklámen mínusz 1 fokon megfagy. Ha kinn hagyod, és nulla fok alá esik a hőmérséklet, a virágodnak kampó, nyista, konyec, ágyő drága barátom. Mehetsz a virágboltoshoz újabb adagért, elő az ezreseket, kezdheted elölről a játékot.
De megéri
Remélem, nem vettem el a kedved a ciklámentől. Ha ezeket a szabályokat betartod, ha figyelsz a növény jelzéseire, akkor tiéd lesz a tél/kora tavasz egyik legszebb szezonális virágdísze, és mindenki irigykedni fog, aki meglátja a teraszodon/bejárati ajtóban/lépcsőfordulóban. Kis szerencsével és némi odafigyeléssel áprilisig tart a virágzás, utána lassan de biztosan, ahogy melegszik az idő, legkésőbb május közepe felé elszáradnak a levelek, a növény nyugalomba vonul. Ekkor jön a “nyaraltatás”: a gumót száraz tőzegbe vagy száraz komposztba téve egy cserépben hűvös és száraz helyen (pince) kell teleltetni (avagy nyaraltatni), s ha októberben még emlékszel rá, hogy van 1-5-42 ciklámen gumód valahol a pince/spájz/jégverem/hűtőház mélyén, akkor kezdheted a folyamatot elölről, az ezresek kiszórása nélkül.
Ciklámenre fel!
