Mindenki ugyanazt akarja. Legyen szép, legyen olcsó – ez mindenre igaz, s ha a kertről van szó, akkor természetesen legyen könnyen fenntartható is. Az idióta kertépítős meg egyéb kertes weboldalak marketing közhelyei helyett elmondok 12 dolgot (6+6-ot, két részben), amiket ha megfogadsz, vagy legalább a nagyobb részüket beépíted a saját gondolatvilágodba és szemléleteddé teszed, akkor a kert jó eséllyel nem nyűg lesz, nem KELL-ek és MUSZÁJ-ok sokasága, hanem valóban a pihenés és a feltöltődés színhelye (aláírom, a mondat vége nálam is kicsit csöpögős lett, de ezt ugye észre sem vetted volna, ha nem szólok…).
Méret – Biztos kell olyan nagy?
Elsőre talán mindenkinek nagy kert a vágya. Aztán, akinek lehetősége van rá, meg is szerzi álmai telkét, beköltözik az adott házba vagy felépíti azt, aztán nekiesik a 2000 négyzetméternek (vagy ráereszt egy kerttervezőt+kertépítőt). A legtöbben úgy képzelik el az új kertet, mint a lakást: minden részletének rendben kell lennie, centire kidolgozva az utolsó szeglet is, itt gyepszőnyeg, ott sövénysor, amott mulcsos ágyás, jó vastagon, 10 centi tuti elég lesz, elnyomja a gazt, kész vagyunk.
Ha így kezded, oké, de készítsd a milliókat, meg a végén még plusz 1-2 millácskát, mert jahh, a mulcs még nincs benne, hát elég nagyok lettek a virágágyak, plusz 400ezer, a kis utacska sincs még meg, 63 folyóméter, meg az előkertbe csak jó lenne még 3 nagy fa, keresgélés, szállítás, ültetés, plusz 200ezer, csókolom, viszlát. Na meg a kis tavacska, az nagy álom volt, sziklák plusz gépészet plusz a munka, 800ezer. Nu, azt majd jövő Húsvétra.

Szóval nem biztos, hogy olyan jó az a 2000 négyzetméter, főleg akkor, ha körben 2 meg 3 emeletes házakból kukkolnak feléd a szomszédok. A nagy kert nem feltétlenül jelenti azt, hogy jól el tudod szeparálni magad, a kertet meg még nehezebb – de persze nem lehetetlen, sőt.
Ha van választási lehetőség, gondold át, ha a lokáció, a hely hangulata, a közvetlen szomszédos környezet hasonló, s csak a telekméret más, lehet, hogy elég lesz a kisebb is. ELÉG. Ezt a szót sokunknak meg kellene tanulnunk, nekem is. Tanulom is, igyekszem, jó pár éve már.

Stílus – A körömollóval nyírt gyeptől a “rendezett dzsungel”-en át az erdőkertig
Tegyük fel, hogy az első pontomat lesöpörted az asztalról. Tiszta sor, a te döntésed, minek szólok bele. Most örülsz a nagy kertek, megvan a lendület, jöhet a kerttervező+kertépítő, csapjunk a lecsóba!
Első kérdés: Milyen kertet szeretnék? Bújod a netet, bevadulsz a Pinterest-től, lementesz 40 linket plusz 200 képet, eldöntöd a stílust, ilyen a ház, akkor ilyen lesz a kert, minimál ház, minimál kert, minimál, tehát biztos egyszerű a fenntartása, és megépíteni is olcsó (lehet).

De ez is csak szemlélet és döntés kérdése. Egy modern kinézetű és kivitelű házhoz ugyanúgy passzol a természetes kert, mint a csupa sövény + térkősivatag + gyepszőnyeg kombó. Sőt…ha úgy nézzük, egy természetes kert jobban kiemeli az épület modernségét és formáit, mert nem konkurál a házzal.
Kivitelezéskor a gyepszőnyeg egyértelműen drágább, mint a fűmagvetés, az örökzöld sövény többe fáj, mint a vegyes, természetes virágos cserjesor, a kerti térkő autópályák is magasan verik árban a mulcsos vagy murvás kis utakat, a 2 méteres, formára nyírt növénycsodák top árkategória, az egyedi acél árnyékoló, a leglegleg inox lámpacsodák, a 2 tonnás műkő sütögető szett, a hófehér műkő csobogóban pancsoló oroszlán hátán lovagló angyalka orra hegyén piruettező balerina kislány… Nem sorolom.

A túlsó véglet az erdőkert, ami teljesen a természetet igyekszik utánozni, látszólag össze-vissza van benne minden. Az értő szemeknek viszont a helyesen kialakított erdőkert maga a Paradicsom, ahol minden a legjobb helyen van, a napos területeken szárazságtűrő virágágyak közé ültetett zöldségfélék, az árnyas fák alatt az árnyéktűrő bogyósok, az ehető málna, szeder, mogyoró és áfonya mellett csak az állatok (madarak, mókusok) számára fogyasztható bodzákkal, bangitákkal és esetenként tölgyfákkal. Itt minden úgy van, ahogy a természetben sok száz meg ezer év alatt kialakul egy háborítatlan területen, annyival megspékelve, hogy egy ember által létrehozott erdőkertbe “belekevernek” sok plusz ehető fajt, zöldségeket és akár nemesített gyümölcsfajokat is, de inkább törekedve az őshonos fajokra.

Az ideális állapot, a “normális” a legtöbb ember számára valószínűleg valahol középen van. Egy rendezettséget keltő, de természetes kialakítású és hangulatú kert, ahol nagy a fajgazdagság, sok a virágos növény, minden évszakban, de még jobb, ha minden héten virágzik valami, ahol a természet változását nyomon lehet követni, mert a virágok nyílnak és elnyílnak, ősszel színesednek a levelek, télen feltűnik a fák ágrendszerének formája. Én ezt úgy hívom: a rendezett dzsungel.
Elrendezés, felosztás
És akkor úgy alakul, hogy nem tudsz dönteni. Mindkettő kell, mindkettő tetszik. Nem baj az, a te kerted, a te pénzed, igazad van. Akkor csináld a következőt: a ház körül biztosan jobban mutat és praktikusabb is a sterilebb, modernebb megjelenés. A lombhullató fa levele nem hull az ereszbe 5 év után, mikor a tető fölé nő, a sűrű, hetente nyírt gyepszőnyeges gyepre szívesebben viszed ki játszani a kúszó-mászó kisgyereked, a grillezőt okosan nem a kert végébe tetted, hanem 7 méterre a terasztól, annyi plusz térkövet elbír a világ.
De legyen ez csak a ház és a terasz közelében, azon a helyen amit a legtöbbször használsz/ használ a család. Ahogy távolodunk az épülettől, úgy mehet át a kialakítás természetesbe, esetleg egy élesebb jelzés, egy lejtő, alacsony sövény jelezheti, hogy a, azon túl már a természet van. Itt a kiskosztümös, magassarkús kertiparti, a sövényen túl meg a gumicsemmás, vasvillás permakultúrás kert.
Burkolatok
Zárt térkőburkolat hátra a kisházhoz, a sütögetőhöz is oda kéne jutni, körben a ház körül KELL a 1,5 méter széles, az a biztos, ha pakolunk, kell a hely, saját házi “autópálya” keresztbe-kasul mindenhová. Mi van, ha a kerti partira magassarkúban jön Edit néni?

Nos, meghíváskor mondd el neki, hogy aprómurvás/akácfa korongos/mulcsos út épült a kertben hátra a nyitott szaletlihez, Edit néni, kérlek készülj így cipőügyileg, várunk szeretettel.
Sok olyan kertben jártam és dolgoztam, ahol már a burkolatok elkészülte után estem be, és a tulajdonossal együtt vakartuk a fejünket, hogy hát igen, lehet, hogy ide nem kellett volna ez a 8 méter széles burkolat, a srácoknak készült kosárpályának, de csak az első évben használták, azóta inkább a suliban maradnak, ott nem pattog át folyton a szomszédba meg az ablakot se verik be havonta egyszer. Szóval ez most itt van, jó lenne helyette fű vagy valami virágágy, de olyan drága volt lerakni, most meg, hogy fel is szedjük… Akkor inkább nézem még 10 évig és puffogok, ez már itt marad!

A burkolatokat nagyon, nagyon de nagyon érdemes átgondolni. Ne egyet aludj rá, hanem tizenkettőt. Rajzold le, tűzd ki, állj a kertben bambán(ak tűnve), képzeld el, képzeld rá a családot, ide a kerti bútor, oda Edit néni a magassarkújában. Képzeld el időben is. Meddig használjátok 5-en, meddig csak hárman, a lányod 24, mindjárt elköltözik, a nagyobbik fiad 22, a kisebbik csak 13 de úgyis a gép előtt ül egész nap, különben se jövünk ki ide ebédre, max évente kétszer, azt meg meg lehet oldani a füvön is. Teszünk az asztal lába alá két széles deszkát, nem billeg, probléma megoldva, 40 négyzetméter zárt burkolat megspórolva, a macska meg fel van mászódva a fára, haladjunk tovább.
Kerti elemek – Sütögető, medence
15 év kerttervezői-kertépítői tapasztalata után ki merem jelenteni, hogy a két legnagyobb mumus az épített kerti elemek közül a túlméretezett és túlidealizált sütögető és a kültéri, terasz melletti, nem is túl nagy, nem is túl kicsi medence.
A kert születésekor sokan vizionálnak meghitt családi nyársalásokat a tűz körül, havi vagy akár kétheti rendszerességgel. Aztán a valóság az lesz, hogy télen á dehogy, ki nem megyünk, hideg van, tavasszal folyton fúj a szél, nyáron aszály és tűzgyújtási tilalom, de ha nincs is, a szomszéd tuti hiperventillálásba kezd, és a házad felgyújtásával fenyegetőzik, bosszúból azért, mert a nyársalással egyértelműen nincs semmi más célod, mint, hogy felgyújtsd az ő 30 méterre lévő sufniját.

A közös nyársalást sokszor nehéz összehozni, főleg azért, mert fél év után úgyis veszel egy klassz kis grillt, és a teraszon megsütöd a húst, gyorsabb is, egyszerűbb is, és a szomszéd sem ordibál.
De ha mégis sütögető/szalonnasütő, akkor lehet elég egy kis egyszerű, téglából rakott, az is tud esztétikus lenni, és nem egy 250ezres, rikító fehér műkő rettenet, 3 mozdíthatatlan ovális paddal, ami a 2. évbe elreped mert Tibikének pont azon kellett ugrálnia. Gyerek, persze, csak izgága, de a műkő csoda egy eleme mehet a konténerbe.

A medence még ennél is bosszantóbb tud lenni, lévén, összemérhetetlenül nagyobb kiadás. Földmunka, medencetest, épített betonfalú vagy késztermék, gépészet. Aztán a fenntartás: szűrő, vegyszerek, algaölő, fertőtlenítő, gépészetek lesz valami baja, szervizbe be, addig csak ott áll, mert hideg, nem lehet felfűteni. Eleve, az évnek csak elég kis hányadában, negyedében-harmadában kellemes igazán a kinti medence, azon túl, legfeljebb egy gyors csobbanásra ugrasz csak bele. Közben mindez folyamatosan pénz, pénz, pénz, csak veszed és veszed hozzá a dolgokat, bioszűrő, biovegyszer, hogy a bio gyereked ne mérgezd, ez csak természetes. Biztos megéri? Nyáron úgyis a Balcsin vagytok, vagy a horvát tengerparton, vagy wellnessben, vagy kalandparkban. Bőven kielégül a család vizes igénye, a medence meg sokszor ott algásodik letakarva.
A lényeg itt is: minden kerti elem szükségességét, leendő használatát és méretét alaposan gondold át, mielőtt megveszed vagy megépítteted.
A talaj – Adottság, áldás vagy átok, átokból áldás
Kertépítői alapvetés, hogy: Uram, itt talajcsere szükséges, 40 cm vastagságban, mind a 480 négyzetméteren. A talaj fertőzött (gyomokkal teli, micsoda meglepetés), nincs más választás, 200 köbméter ki, 200 köbméter be, ennyi millió, ide az előleget, köszönöm, csókolom.
Nem akarok nekiugrani a kertépítői szakma nagy részének, mindenki pénzből él, de azt gondolom, a mai kertészeknek van elég munkája, és sokszor meg lehetne spórolni a hatalmas földmunkákat családi házak kertjében, időben meghozott és kivitelezett döntésekkel (épület, garázs és kerítéslábazat szintjei).
Ellene vagyok a vegyszereknek, de egy új kert létesítésekor a legelején egyetlen egy totális gyomirtással legtöbbször elejét lehet venni a nagy talajcseréknek. Ha utána a talajt feljavítjuk, s a kert olyanná válik, ahol minimális vegyszerhasználat is elég, akkor tényleg nem rajtunk múlik a világ túlélése vagy pusztulása.
Két eset van, amikor a talajcsere tényleg elkerülhetetlen: a teljesen agyagos, márgás, kőtörmelékes talaj (Ürömiek, szevasztok!), az is csak akkor, ha a talajszint olyan, hogy nem lehet ráhordani legalább 30 cm friss termőföldet. A másik eset, ha a talaj szennyezett, akár aszfaltos, kő-és betotörmelékes, kezelhetetlen, áshatatlan borzalom. Ezekben az esetekben nincs mese, jöjjön a bobcat, tegyen rendet.
A talajok feljavításáról is beszámolunk egy külön cikkben.
Milyen burkolatot javasolsz?
Azt szeretném megoldani, hogy az utcáról be tudjunk állni a garázsba. A telek 1600 nm, mert itt nincs kisebb 🙂 A garázs kb 25 méterre van a kaputól és az út egy ponton elválasztaná (ha megépül) az első és hátsó részt. A körülmények: a talaj nem engedi elszivárogni a vizet, most is kisbalatonon gázolunk át a kocsival, ha boltba indulunk. Egyébként a fedőréteg kb 70 cm föld vizesen mocsár, szárazon beton. Gondolom feltöltött terület. Ha száraz az idő, frankó kis gyep van a kertibalatonunk alján. Az egész kert egyébként füvesítve van. Nagyon kíváncsi vagyok aranyat érő elmélkedésedre hő visszaverésről, vízelvezetésről, párologtatásról, terhelhetőségről, porolásról, költségekről, ingatlan értéknövelő tényezőkről és még ki tudja hány szempont lehet. Nálunk nincs Edit néni 🙂 illetve mindenki automatice szokott hozni másik cipőt.