Volt már szó arról, hogy vannak olyan szuperhős szobanövények, amelyeket képtelenség elpusztítani, és talán sikerült meggyőznünk benneteket arról is, hogy kis lakásban is lehet látványos dzsungelt tartani. A burjánzó zöld is lehet persze unalmas – ezen viszont nagyon könnyen segíthetünk: teremtsünk hangsúlyos pontokat VIRÁGZÓ szobanövényekkel.
Úgyhogy most jöjjön pár ötlet virágzó szobanövényekre, az afrikai ibolyán és a ciklámenen túl…

Pompás medinilla (Medinilla magnifica)
Szerintem A LEGSZEBB virágzó szobanövény, pont. Eredeti élőhelyén akár 2 méteresre is megnő, képzelhetitek… Egy átlagos európai nappaliban ebből „csak” az óriási, akár 30 centisre is megnövő levelei és ezeket a szemtelen kinézetű, pompázatos virágai maradnak, de így is… őrület.
Nemcsak a csodálatot követeli ki magának, de a törődést is: nagyon világos, de nem napos helyre kell tenni, lágy, szobahőmérsékletű vízzel öntözni, folyamatosan párásítani, tavasztól nyár végéig tápoldatozni. Aztán meg ahhoz, hogy így virágozzon, télen keresni kell neki egy max. 15 fokos teleltetőt, kb. 2 hónapra, mert et indítja be a virágképződést. Na és amikor megjelennek a bimbók, onnantól kezdve meg se mozdítsd, hozzá se nyúlj, mert azonnal elhajigálja a ki sem nyílt virágait.

Zebralevél (Calathea crocata)
Nagyon izgalmas küllemű növény, büszke tartású, virágzási időn kívül is mutatós: nagy, hamvas, sötétzöld leveleinek fonákja lilás színű – és ebből a fészekből nyúlik elő, jó hosszú száron az élénksárga virág – PAZAR. Szerintem jobban mutat modern környezetben meg a minimal-industrial vonalon, mint parasztházban, de ezt persze teljesen szubjektív.
- Fény: világos, de nem napos helyet igényel. Ha túl sötét helyre kerül, kifakul!
- Víz: lágy, szobahőmérsékletű öntözővíz. Ne öntözd túl!
- Talaj: laza, kicsit savanyú, „A” típusú virágföld
- Egyéb: nem szereti a száraz levegőt, megéri rendszeresen spriccelni.

Szájvirág (Columnea hirta)
Gyönyörű, korallpiros virágokkal szédítő, csüngő habitusú faj. Az egyik legszebb szobában is tartható ámpolnanövény, és nem jön szembe minden nappaliban! Kissé “fád” színvilága miatt a rusztikusabb, hagyományosabb ENTERIŐRökben sem környezetidegen, ha fogalmazhatok ilyen modorosan.
- Fény: világos helyet igényel. Ha újra szeretnéd virágoztatni, télen keress neki egy-másfél hónapra egy kb. 15 fokos teleltetőhelyet, ez indukálja nála a virágképződést.
- Víz: KIZÁRÓLAG lágy, szobahőmérsékletű öntözővíz – a meszes víztől megsértődik. Ne öntözd túl! Télen kifejezetten csak annyi vizet kapjon, hogy ne száradjon ki.
- Talaj: laza, kicsit savanyú, „A” típusú virágföld, nem túl mély edény.
- Egyéb: nem szereti a száraz levegőt, megéri rendszeresen spriccelni.

Rúzsvirág (Aeschynanthus lobbianus)
A szájvirág rokona (mily meglepő..), szintén csüngő habitusú, eredeti élőhelyén fán lakó faj. Levelei erősebb zöldek, mint a szájvirág kissé ezüstös lombja, virágai is élénkebbek, inkább vörösek. A szájvirághoz hasonlóan minden környezetben jól mutat, kis lakásoknak meg egyenesen fő dísze lehet, ha le merjük lógatni a plafonról. És hát miért ne mernénk?
Igényei is meglehetősen hasonlítanak a szájvirágéihoz: világos, de nem napos tenyészhelyet szeret, „A” típusú virágföldet, lágy öntözővizet és rendszeres párásítást. Virágzás után óvatosan vissza lehet vágni, így könnyebb megőrizni dús, bokorszerű formáját.

Nyalókavirág (Pachystachys lutea)
Megyünk tovább ezen a… hmmm… szóval ezen a szájalós vonalon… Nem nagyon kell magyarázgatni, honnan kapta magyar nevét ez a szintén trópusi-szubtrópusi csoda (angolul is lollipop plantnek nevezik), amelynek gondozása nem sokban tér el a többi trópusi-szubtrópusi csodáétól. Kulcsszavak: világos, de nem napos tenyészhely, állandóan nyirkosan tartott, de nem túlöntözött, kissé savanyú föld, rendszeres párásítás, lágy, szobahőmérsékletű öntözővíz. Bokros termetét virágzás utáni visszavágással tudod garantálni.

Arab jázmin (Jasminus sambac)
(Nem is arab, hanem dél-kelet-ázsiai, nem mintha ez baj lenne. Indonéziában és a Fülöp-szigeteken nemzeti virág, de a híres kínai jázminteát is ebből a fajból készítik.)
A meleget és a világosságot szereti, nyáron a teraszon is elvan, de a hidegre nagyon érzékeny. Nagyon családszerető növény: virágai akkor nyílnak ki, amikor délután hazaérsz a munkából, és reggel, amikor otthagyod szegényt a lakás magányában, összecsukódva, magába gubózva várja gazdáját. (Persze karanténban és home office-ban is pont így viselkedik.)
Az arab jázminnak a virágain túlmenően egyéb varázsereje is van: az illata, főleg az egyszerű virágú fajtáknak – nem véletlenül használja esze nélkül a parfümipar is.
És itt most meg is állunk, mert a nemcsak virágzó, de ILLATOS szobanövények megérdemelnek egy saját posztot.. Úgyhogy folyt. köv. hamarosan!