Egy apró újítás rázta fel a januári állóvizet Budapesten a Margit hídtól 5 perc gyalogos távolságra, a 13. kerület újlipótvárosi részén a Szent István parkban. A közösségi komposztálás népszerűsége egyre csak növekszik, ennek újabb bizonyítékaként közösségi komposztáló nyílt ugyanis a park északi bejáratától cirka 50 méterre, a kerítés mellett a kutyafuttató/Duna felőli oldalon.

Helyi kezdeményezésre, a Főkertnek és személy szerint a cég egyik dolgozójának, Zsolnai Balázs közreműködésének köszönhetően január közepén megtörtént az első lépés: összeállították a 3 db, egyenként 4 m3 befogadóképességű rekeszt, az újrahasznosítás jegyében raklapokból – s mert erre a feladatra a raklap bőven elegendő.
Sok helyi várta már a komposztáló érkezését, pár héttel a telepítés előtt alakult is egy Facebook csoport Szent István parki komposztbarátok néven, hogy a formálódó és egyre növekvő közösség tagjai meg tudják beszélni a feladatokat, össze tudják hangolni a teendőket.
Már a telepítés előtt elindult az ötletelés a működtetésről, a helyes használat kommunikálásának kidolgozásáról, s az építmény szépítéséről, “tájba illesztéséről”, hogy a telepítéskor még “nyers” szerkezet a környezetéhez sokkal inkább passzoló, kellemes látványt nyújtó kis szelete legyen a park északi sarkának.

Következő lépésként január 26. és 27-én, gyors ötletelést követően a csapat nekiesett a feladatoknak:
Vékonylazúr festékkel lefestették az egész faszerkezetet, kívül-belül, egy kellemes barna szín mellé kevés zöldet vegyítve. A festék több évvel meghosszabbítja a fa életét, megelőzi a rovarrágásokat és segít a környezetbe olvasztani a komposztálót.

A rekeszek geotextília bélést kaptak (geotextil: a kertészeti szakmában használt, levegő- és vízáteresztő, természetes anyagból készült, nagyon erős szövet). A textil megakadályozza, hogy a komposztálandó anyag és majd a kész komposzt kifolyjon a deszkák között, a szél így nem tudja kifújni a felszíni, könnyű és száraz zöldhulladék darabokat, és a takarás által esztétikus, kulturált megjelenést biztosít az egész létesítménynek.

A csapat itt azonban nem állt meg:
Még készült egy madáretető, a napokban több is meg fog jelenni a környező fákon.
A közösségi komposztáló környezetében virágok és (1-1 példa erejéig) haszonnövények sarjadnak majd, a keretet futónövények takarják részlegesen. Itt helyben mindenki láthatja majd a “gyártott” komposzt áldásos hatásait.
Készül mobil látványkomposztáló, amiben egy plexilapon keresztül nézhetjük, ahogy a rovarvilág és a giliszták a mikrovilággal együtt dolgoznak az egészséges, friss komposzt létrehozásán.

Ha érdekel a téma, ha te is unod a szemetelést, és mindig kiszakad egy darabka a lelkedből, mikor arra gondolsz, hogy a háztartási szemeted harmada-negyede némi otthoni bűzölgés után a kukában végzi, csatlakozz a Facebook csoporthoz, és kövesd a komposztáló életét itt, az ÁsóKapán.
Akkor se keseredj el, ha nem a közelben laksz. Lépj be a csoportba, gyűjts információt, mélyedj el a közösségi komposztálás világában, utána fogd kézen a szomszédot, szervezz csapatot és tegyél azért, hogy a te otthonod közelében is létesüljön hasonló.
Ja igen…
A szakszerűen kezelt komposzt nem, nem büdös!
Gyere, szagoljuk együtt!




