“Ott volt kidobva. Hát most hagyjam ott???” [bárki]
Előzmények
Pár hónapja kikukáztam egy viszonylag jó állapotban lévő orchideát, majd karanténba pakoltam (amúgy is volt rajta pár viaszos pajzstetű, amitől manuálterápiásan megszabadítottam (értsd: lekapargattam, a nehezen hozzáférhető helyekről pedig hústűvel kipiszkálgattam) és el is feledkeztem róla pár hónapra.
Bár a videóban nem hangsúlyozom agyon, olyan, hogy az orchidea, nincsen. Az orchideafélék (= kosborfélék; Orchideaceae család) az egyik legnagyobb növénycsalád, közel 30 000 fajjal világszerte. (Összehasonlításképpen: a Magyarországon élő növényfajok száma a szártalan bábakalácstól a szomszéd telkét benövő parlagfűig kettő és négyezer között van valahol. Ebben van egy halom hazai orchidea (kosborok; Orchis nemzetség) is persze.) Természetesen nem lehet harmincezer növényre általános iránymutatást adni.
A faj meghatározása
Az orchideák behatározása komoly szakértelmet kíván – pláne virágzat nélkül: én viszont sutba vágva a fiktív Nagy orchideahatározót, leszűkítettem a kört azokra a fajokra, amelyek kereskedelmi forgalomban is hozzáférhetők. További segítség volt a gagyi cserép. Ebből azonnal tudtam, hogy egy lelkiismeret-furdalástól hajtott férj dobta be a barkácsáruházban a nélkülözhetetlen excentercsiszológép mellé a legolcsóbb, de még elfogadhatóan kinéző tömegdudvát az asszonynak. Szóval Phalaenopsis lesz ez jó eséllyel. (A Wikipedia szerint ez pillekosbor. Az OBI szerint pillangóorchidea. A Magyar Orchideatársaság szerint lepkeorchidea. Egyiket sem hallottam korábban. Gondolom, mind az angol moth orchid átültetése. Én javaslom a pontosabb molykosbort a nevezéktanosoknak. Addig meg Phalaenopsis, mert tudományosnév-sznobok vagyunk.)
Diagnózis
Pár napja a vihar benyomta az ablakomat és földre vetette az amúgy is döglődő orchideát. Előszedtem hát újra és megnézem, lehet-e menteni a menthetőt: ép gyökere alig maradt, a levelei már az enyészet útján indultak meg öles léptekkel és nagy szürkés-fekete foltokkal (ami nekem valamiért barna lett a videón).
Agrotechnikai beavatozás
Eltávolítottam az összes csoffadt-rohadt gyökeret. A levelek mintegy 2/3-át eltávolítottam. A videón nem látszik, de lesuvickoltam még egyszer a növényt, hogy még véletlenül se maradjon megülő viaszos pajzstetű tojás valahol. Majd beraktam a növényt több másik árnyékába, hogy ne kapja direktbe a napot. (Az egyébként sem jó a dzsungel szűrt fényéhez szokott növénynek – pláne most, egy ilyen drasztikus beavatkozás után.)
És most várunk.